Безос планира да изгради прва приватна вселенска станица

Извршниот директор и основач на компанијата Блу ориџин од Сиетл и основач на Амазон, Џеф Безос, во понеделникот објави дека планира да изгради прва приватна вселенска станица во орбитата помеѓу 2025 и 2030 година.

Фото: ЕПА

Станицата наречена Орбитал риф, Безос ја развива со неколку партнери, вклучувајќи го и Боинг, соопшти компанијата.

Орбиталн риф ќе служи како еден вид „мешовит бизнис парк“ и ќе биде наменет за различни клиенти, оние кои се заинтересирани за истражување, индустриски и меѓународни клиенти, но и за туристи.

Блу ориџин неодамна се најде на насловните страници по лансирањето во вселената на 90-годишната икона на „Ѕвездени патеки“, Вилијам Шатнер, кој за време на својот краток престој таму го промовираше вселенскиот туризам.

Најголемата вселенска станица каде што астронаутите остануваат најдолго денес е Меѓународната вселенска станица (ИСС), управувана од американската вселенска агенција НАСА со бројни партнерски агенции од целиот свет.

Од 2000 година, ИСС е постојано населена со ротирачки состав на астронаути.

И Кина во моментов работи на изградба на сопствена вселенска станица Тиангонг, а неколку други приватни компании веќе ги изнесоа плановите за комерцијални вселенски станици.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе