Беснее дипломатска војна: Русите протераа бугарски дипломат

Руската влада протера бугарски дипломат, откако Софија одби да му издаде виза на рускиот аташе за одбрана, соопшти бугарското министерство за надворешни работи.

Бугарскиот амбасадор во Москва Атанас Крастин беше известен дека дипломатот мора да ја напушти Русија во рок од 24 часа како што наложува дипломатскиот протокол, пренесува Ројтерс.

Москва соопшти дека станува збор за реципрочна мерка поради одлуката на Бугарија да не му издаде виза на аташето за одбрана во руската амбасада во Софија, а еден ден откако беше протеран руски дипломат поради наводно шпионирање.

Навивачите на Шкендија, „балистите“, уште еднаш ќе навиваат против земјата во која живеат. Овојпат нивната поддршка ќе ја има Косово, кое на 26 март во Скопје ќе излезе на исклучително важен дуел против Македонија.

повеќе

Не ми се верува дека кај нас некој си одбор дебатирал и одлучувал за ова ребрендирање. Повеќе ми личи на пост-празнична летаргија.

повеќе

Потребна е промена на Законот за влада и на Изборниот законик, со која ќе се воведе правилото избор на автентична техничка влада која би владеела за време на изборниот процес, од распуштањето на парламентот до формирањето нова влада односно за време на изборната кампања.

повеќе