Берни Сандерс пред две недели предвиде практично сѐ што се случува на американските избори (ВИДЕО)

Берни Сандер, американскиот политичар и демократски кандидат за претседателските избори во 2016 и 2020 година, пред две недели гостуваше кај Џими Фалон во емисијата Тунајт шоу на телевизијата Ен-би си каде зборуваше за американските претседателски избори.

EPA-EFE

Сандерс две недели однапред предвиде речиси сѐ што деновиве всушност се случува на изборите.

Џими Фалон го праша што мисли за тоа кога ќе се добијат резултатите од изборите.

„Џими, постави важно прашање и се надевам дека Американците го рабораат бидејќи тоа е нешто што ме загрижува. Мојот став е дека секој глас мора да се вброи. Нема сега да навлегувам во тоа зошто тоа го мислам, но ќе се случи ситуација во која држави како Пенсилванија, Мичиген и Висконсин ќе промат огромен број гласачки ливчиња доставени по пошта.

Но за разлика од државите како Флорида или Вермонт, тие нема да можат, од лоши причини, да ги пребројат сите тие гласови до денот на изборите или до затворањето на гласачките места. Тоа значи дека ќе има држави кои ќе мора да пребројат милиони гласачки ливчиња доставени по пошта“, кажа Сандерс во воведот.

Тој продолжи да објаснува што очекува.

„Еве што ме загрижува мене. Како што покажуваат анкетите, па дури и некои истражувања, поради различни причини, демократите ќе гласаат преку пошта, додека републиканците ќе бидат оние кои ќе го дадат својот глас на денот на изборите. Веројатно првите преброени гласови ќе бидат на оние луѓе кои ќе гласаат на денот на изборите.

А се плашам од ова, се надевам дека сите ќе ме слушнат. Можно е да се случи ова сценарио. Нормално дека не знам што ќе се случи, но можно е. Можно е во десет часот вечерта Трамп да води во Мичиген, во Пенсилванија, во Висконсин... И тогаш ќе дојде на телевизија и ќе каже: „Ви благодарам Американци, што повторно ме избравте. Сѐ е готово. Ви посакувам пријатен ден“.

Но потоа, следниот ден и во деновите кои следат, сите оние гласови пратени по пошта ќе дојдат на ред да се пребројат и ќе се утврди дека Бајден сепак добил во една од тие држави. Во тој момент доаѓа Трамп и вели: „Гледате, ви кажав дека сето ова е една голема измама. Ви кажав дека дописното гласање не чини. Нема да ја напуштиме функцијата“.

Тоа е она од што стравуваме јас и уште многу луѓе. Повторувам, не знам што ќе се случи, но луѓето би требало да бидат свесни за овие можности“, кажа Сандерс.

Нешто слично се случи во реалноста. Кога затворија гласачките места, Трамп навистина имаше предност на Флорида, во Тексас и Охајо, клучните држави. Сѐ уште се чекаа резултатите за Пенсилванија, Џорџија, Северна Каролина, Мичиген и Висконсин, кои се сметаат за клучни за исходот на изборите, а таму ситуацијата исто така беше во корист на Трамп или многу изедначена.

Американскиот претседател излезе пред камерите и прогласи победа кажувајќи дека „овие избори се измама и срам за Америка“ и најави пријава пред Врховниот суд.

На Трамп му пречеше тоа што гласовите продолжија да се бројат и по изборната ноќ, точно онака како што предвиде Сандерс. Во текот на средата Трамп продолжи да твита за тоа како „магично му исчезнуваат гласовите“ во моментите кога тој ги добива изборите, алудирајќи на тоа дека со пребројувањето и по изборната ноќ некој му ги краде гласовите.

Во пребројувањето по изборната ноќ нема ништо спорно. Нема какви било докази дека на американските избори дошло до некаква измама на гласачите. Гласовите во одлучувачките држави сѐ уште се бројат.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе