Претседателот на Русија би требало да владее со Европа

Берни Еклстон: Би примил куршум за Путин

Ако некој со митралез почне да пука во Путин, би застанал пред него. Зошто? Затоа што тој е еден од добрите, кој никогаш не направил ништо што не е добро за неговиот народ, изјави почесниот претседател на Формула 1 Берни Еклстон во интервју за Тајмс.

Ексцентричниот британски 88-годишен милијардер кажа и дека не верува дека рускиот претседател стои зад труењето на поранешниот руски шпион во Солзбери.

„Владимир Путин е презафатен за да го нареди труењето на двојниот агент Сергеј Скрипаљ и неговата ќерка Јулија во Солзбери минатиот март“, кажа Еклстон.

Сивата еминенција на најбрзиот карван во светот кажа и дека рускиот претседател „би требало да владее со Европа“.

„Заборавете на Меј, Макрон, Меркел и сличните. Путин би требало да владее со Европа. Немаме никој, така што не може да биде полошо. Тој го прави тоа што го зборува и ги исполнува своите ветувања“, кажа Еклстон за Тајмс.

Бидејќи поради вонредната состојба не сме во можност да излеземе на стандардни протести пред Владата, нашиот протест ќе го искажеме преку социјалните мрежи и медиумите, за да се слушне и да се види за нашето незадоволство, велат голема група фризери, бербери, козметичари..., кои се едни од најпогодените од вонредната состојба и изолациите. Нивното писмо до нашата редакција го пренесуваме во целост.

повеќе

Благодарејќи на коронавирусот, граѓаните го видоа вистинското лице на  оваа натприродна организација, наречена државна администрација. Алчна, себична, несолидарна, нечувствителна.

повеќе

Солидарноста е единствениот начин за надминување на оваа криза.

повеќе