Претседателот на Русија би требало да владее со Европа

Берни Еклстон: Би примил куршум за Путин

Ако некој со митралез почне да пука во Путин, би застанал пред него. Зошто? Затоа што тој е еден од добрите, кој никогаш не направил ништо што не е добро за неговиот народ, изјави почесниот претседател на Формула 1 Берни Еклстон во интервју за Тајмс.

Ексцентричниот британски 88-годишен милијардер кажа и дека не верува дека рускиот претседател стои зад труењето на поранешниот руски шпион во Солзбери.

„Владимир Путин е презафатен за да го нареди труењето на двојниот агент Сергеј Скрипаљ и неговата ќерка Јулија во Солзбери минатиот март“, кажа Еклстон.

Сивата еминенција на најбрзиот карван во светот кажа и дека рускиот претседател „би требало да владее со Европа“.

„Заборавете на Меј, Макрон, Меркел и сличните. Путин би требало да владее со Европа. Немаме никој, така што не може да биде полошо. Тој го прави тоа што го зборува и ги исполнува своите ветувања“, кажа Еклстон за Тајмс.

Овозможувањето континуитет на стопанството треба да биде на прво место во агендата на Владата, бидејќи закрепнувањето на економијата ќе дојде токму од приватниот сектор.

повеќе

Светот првично се соочи со кризата предизвикана од коронавирусот на некоординиран начин, при што огромен број држави едноставно ги игнорираа предупредувањата и настапуваа самостојно.

повеќе

Пандемијата на коронавирусот која го зафати целиот свет, не само што има огромно влијание врз јавното здравство, општеството и економијата како целина, туку предизвика пустош и во спортот.

повеќе