Хрватска доби едногласна поддршка за влез

Берлин: Блокирањето на Романија и Бугарија во Шенген зоната е лош ден за Европа

Блокирањето на влезот на Романија и Бугарија во Шенген зоната по приговорите на Австрија претставува лош ден за Европа, кажа германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок.

EPA-EFE

На денешната средба на состанокот на министрите за внатрешни работи на државите членки на Европската Унија Хрватска доби едногласна поддршка за влез во Шенгенскиот простор, додека за Бугарија и Романија немало консензус, поради противењето на Австрија и Холандија.

„До последниот момент се боревме да обезбедиме Бугарија и Романија да бидат примени во Шенген зоната“, кажа Бербок на конференција за новинарите во Даблин.

Кажа дека тоа е повеќе од погрешно во европска, но и во геополитичка смисла.

„Наместо да се гордееме што сме постигнале добар и силен ден за Европа, мораме да потврдиме дека ова е лош ден за Европа“, истакна Бербок.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе