Белорусија разместува војници на границата со Украина, испрати порака до Западот

Белорусите власти распоредија свои оружени сили на границата со Украина, правдајќи го потегот со тоа што Западот „го зголемува своето воено присуство во регионот“. Минск испрати порака до Западот дека Белорусија е приморана да одговори на тој потег.

EPA-EFE

Началникот на генералштабот на белоруските оружени сили Виктор Гулевич наведе дека Украина испратила околу 20.000 војници во близина на белоруската граница.

„Воената група на нашата граница во изминатите шест месеци повеќе од двојно се зголеми и по квантитет и по квалитет. Во водите на Средоземното и Балтичкото Море се појавија групи бродови кои носат крстосувачки ракети, а зголемувањето на воздухопловните групи во Полска и балтичките држави укажува на растечката закана за Република Белорусија“, кажа тој.

Гулевич кажа дека војниците се распоредени на границата „за да ја гарантираат безбедноста на Република Белорусија“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе