Белорусија на собранието на ООН ги обвини западните земји за сеење хаос и анархија (ВИДЕО)

Белорускиот министер за надворешни работи Владимир Макеи во саботата ги обвини западните земји дека се обидуваат да сеат „хаос и анархија" во поранешната советска република, која беше потресена од протести по изборите минатиот месец.

Screenshot

„Гледаме обиди за дестабилизација на ситуацијата во земјата. Мешање во нашите внатрешни работи, санкциите и другите ограничувања во Белорусија ќе имаат спротивен ефект и се штетни сите за апсолутно“, рече Макеи во изјавата преку видео до Генералното собрание на ООН.

Повеќе од 12.000 луѓе се уапсени откако претседателот Александар Лукашенко беше прогласен за победник на изборите на 9 август, кои опозицијата ги прогласи за наместени.

Наскоро се очекува Соединетите Држави, Велика Британија и Канада да воведат санкции на белоруски поединци поради тоа што овие влади сметаат дека изборите се наместени и поради насилството врз мирни демонстранти, велат извори.

Макеи рече дека многу западни земји имаат изјави полни со цинизам во врска со наводната грижа за суверенитетот и благосостојбата на Белорусија.

„Всушност, тоа не е ништо друго освен обид да се внесе хаос и анархија во нашата земја“, рече Макеи пред Обединетите нации.

Белоруското Министерство за надворешни работи минатата недела ја нарече „опасен преседан“ резолуцијата на Советот за човекови права на ОН, со која на ОН им се дава мандат за следење на ситуациите поврзани со кршење на човековите права во Белорусија и го обвини Советот за мешање во внатрешните работи на земјата.

Легенда под Главна слика

Screenshot

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе