Белорусија гневна поради санкциите на Западот: „Ова е објава на економска војна“

Белорусија западните санкции, наметнати поради присилното слетувањето на авионот на Рајанер за да се уапси опозициски активист, го смета за објава на економска војна, соопшти денес тамошното министерство за надворешни работи.

EPA-EFE

Западните сили вчера координирано воведоа нива низа санкции против белоруски функционери, пратеници и министри од владата на претседателот Александар Лукашенко, откако белоруските власти минатиот месец присилија авион на Рајанер, кој леташе од Атина за Вилнус, да слета за да може да биде уапсен дисидент кој патуваше во него.

Минск објави дека санкциите ќе имаат негативно влијание врз белоруското население, па предупреди дека ќе мора да донесе реципрочни мерки кои би можеле да им наштетат на граѓаните и компаниите на западните земји.

„Европската Унија ги продолжува намерните деструктивни акции против населението за, наводно, финансиски да го исуши режимот. Тоа всушност се граничи со објавување економска војна“, објави министерството.

Министрите за надворешни работи на државите членки на ЕУ вчера воведоа санкции против 78 поединци и осум правни лица од Белорусија поради сериозни кршења на човековите права, репресија над цивилното општество, демократската опозиција и новинарите.

Ова е четврта рунда санкции, а со рестриктивните мерки на ЕУ досега се опфатени 166 лица и 15 правни субјекти од Белорусија.

Мерките вклучуваат замрзнување на нивниот имот во ЕУ, а на европските граѓани и фирми им е забрането со нив да соработуваат и да им уплаќаат пари.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе