Повторно се воведува полициски час

Белград: Протест пред српското собрание поради најавените мерки (ВИДЕО)

Повеќе десетици граѓани се собраа пред српското собрание протестирајќи против враќањето на рестриктивните мерки и повторното воведување на полицискиот час, кои ги најави српскиот претседател Александар Вучиќ.

Screenshot

Граѓаните го блокираа сообраќајот на раскрсницата пред собранието, пренесува Н1.

Меѓу собраните се и претставници на организацијата Граѓански отпор, како и дел од членовите на Да не го давиме Белград.

Насобраните протестираат против Вучиќ.

Бројот на насобраните граѓани полека се зголемува, но инциденти нема, иако се присутни и полициски сили.

Легенда под Главна слика

Screenshot

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе