Белград: „По кој договор Европската комисија го призна таканаречено Косово?“

Недозволиво е кое било тело на Европската Унија да се определува за статусот на нашата јужна покраина Косово и Метохија, изјави директорот на Канцеларијата за КиМ на српската влада Петар Петковиќ.

EPA-EFE

Тој ја коментираше објавата на сервисот на Европската комисија на Твитер дека „актуелниот претседател на Република Косово се сретна со европскиот комесар за проширување Оливер Вархељи“.

„Според кој договор и кога тоа ЕУ го признала таканаречено Косово? Дали тоа значи дека дијалогот е излишен? Недозволиво е кое било тело на ЕУ, особено Европската комисија да се определува за статусот на нашата јужна покраина“, напиша Петковиќ на Твитер.

Тој напиша и дека никогаш во ЕУ законот на силата не смее да биде посилен од законот на правото.

„Србија не е наивна, посветени сме на дијалогот, но се почитуваме себеси и сите потпишани договори. Затоа очекуваме одговор од сервисот на Европската комисија“, напиша Петковиќ.

Тој му се заблагодари на Вархељи на почитувањето на статусната неутралност за просторот Косово и Метохија и додаде дека Србија го цени секој придонес на дијалогот и компромисот.

Петковиќ ова го напиша како коментар на објавата на Вархељи на Твитер дека имал добра средба во Брисел со вршителката на должноста косовска претседателка Вјоса Османи и дека е важно Приштина да продолжи да ги спроведува реформите во врска со ЕУ, кои вклучуваат борба против корупцијата и организираниот криминал, како и да соработува со регионот.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ве молам потрошете малку време и погледајте кои закони не може да се донесат, ако за нив не даде амин Али Ахмети.

повеќе

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе