Белград: Косово се вооружува; Курти: Точно е, но не треба да му се верува на Белград

Британија, како што јавуваат српските медиуми, ѝ испорачала на Приштина извесно количество противтенковски ракетни системи „џавелин“.

EPA-EFE

Тие според мислењето на експертите се покажале како ефикасно оружје во борбите во Украина.

Официјален Белград јавно праша против што е наменето дополнителното вооружување на Косовските безбедносни сили?

Косовскиот премиер Аљбин Курти го потврди зголемувањето на буџетот за војската, но истакна дека изјавите на Белград не треба да се земаат како факти.

„Изјавите кои доаѓаат од Белград не треба да се прифаќаат како факти. На тоа нè учат и минатото и сегашноста. Но, точно е, го зголемивме буџетот за војската за 52 отсто“, порача тој.

Од друга страна, министерот за одбрана на Косово Арменд Мехај на Твитер наведе дека косовската војска е опремена и продолжува да се снабдува со модерно оружје.

„Нашата земја е безбедна благодарение на нашата војска и нашите сојузници Соединетите Американски Држави. Вложувањето во војската е наша обврска која ќе ја исполниме по секоја цена“, напиша тој.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе