Со ризик да им го пренесат вирусот на пациентите

Белгија бара од заразените лекари да продолжат да работат

Белгиските преполни болници имаат потреба асимптоматските медицински работници да продолжат да лекуваат луѓе.

Фото: ЕПА

Знак за тоа колку се лоши работите во Белгија во однос на ковид-19: од лекарите и медицинските сестри што биле позитивни на тестот, но немаат никакви симптоми, се бара да продолжат да работат во некои од пренатрупаните болници, пренесува Вашингтон пост.

„Ситуацијата е катастрофална“, вели лекар во тешко погодениот град Лиеж, каде што речиси четвртина од персоналот се заразени со ковид. Во текот на изминатата недела хоспитализациите во земјата се зголемени за 87%, додека нацијата е на пат кон она што министерот за здравство Франк Ванденбрук го нарече „цунами“ од случаи, кога властите веќе „нема да го контролираат она што се случува“.

„Голем проблем е ризикот од распад на болничкиот систем на нашата земја“, рече шефот на Белгиската асоцијација на медицински сојузи за Би-би-си, признавајќи дека постои реален ризик заразените лекари да им го пренесат вирусот на пациентите.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Дали и Грција треба да престане да ја смета бугарската фашистичка окупација за време на Втората светска војна како вистинска окупација?, прашува поранешниот грчки министер за надворешни работи – потписник на Преспанскиот договор со Македонија, во колумна за Балканеу. Колумната ја пренесуваме во целост и со автентичните фрази.

повеќе

Каракачанов: На Бугаринот паметот му доаѓа следниот ден...

повеќе

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе