Белата куќа се закани дека „решително ќе одговори“ ако Москва употреби нуклеарно оружје

Високи претставници на американската влада ѝ порачаа на Москва дека употреба на нуклеарно оружје би довела до катастрофални последици.

EPA-EFE

„Вашингтон би одговорил решително“, кажа денес советникот за национална безбедност на Белата куќа Џејк Саливен за американската телевизија Си-би-ес.

„Разговаравме директно, во четири очи, на многу високо ниво со Кремљ. Секоја употреба на нуклеарно оружје ќе има катастрофални последици за Русија, а САД и нашите сојузници во тој случај би одговориле многу решително. Бевме многу јасни и прецизни што тоа со себе носи“, кажа Саливен.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе