Белата куќа: Не гледаме знаци дека Русија се подготвува да употреби нуклеарно оружје

САД немаат индикации дека Русија се подготвува да употреби нуклеарно оружје, изјави портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер.

Фото: Пиксабеј

„Ние овде многу сериозно го сфаќаме секое нуклеарно оружје или заканата од негова употреба, но сакам да кажам дека не видовме никаква причина да ја приспособиме нашата сопствена стратегиска нуклеарна положба, ниту пак имаме какви било знаци дека Русија се подготвува неминовно да употреби нуклеарно оружје“, им рече Жан-Пјер на новинарите.

Во исто време, официјален претставник на НАТО објави дека НАТО не забележал никакви промени во нуклеарната положба на Русија.

„Не видовме никакви промени во нуклеарното однесување на Русија, но НАТО и сојузниците остануваат будни“, рече функционерот, кој одбил да биде именуван.

Во минатонеделното обраќање до нацијата, Путин рече дека неговата земја има „различни деструктивни оружја“ и дека „ќе ги искористи сите расположливи средства што ѝ се на располагање“, додавајќи дека „ова не е блеф“.

Легенда под Главна слика

Фото: Пиксабеј

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе