Белата куќа најави за што ќе разговараат Бајден и Путин

Џо Бајден планира за време на состанокот со рускиот претседател Владимир Путин да разговара за заканата која ја претставуваат обидите за сајбер изнудување и прикривањето на хакерите кои ги изведуваат, соопшти Белата куќа.

EPA-EFE

„Очекуваме ова да биде едно од прашањата за кои Бајден ќе разговара со претседателот Путин на самитот“, соопшти портпаролката на Белата куќа Џен Псаки.

Таа истакна дека американскиот претседател смета дека Путин и руската влада мора да преземат позначителна улога во сопирањето и спречувањето на сајбер нападите.

Најголемата светска компанија за преработка на месо ЈБС СА се најде неделава на мета на хакери што доведе до застој во производството во САД, Канада и Австралија, а многу работници беа принудени да останат дома.

Бразилската компанија ЈБС СА ја информираше американската влада дека хакерското барање за плаќање откуп за повторно да добијат контрола врз својот блокиран електронски систем дошол од криминална организација, најверојатно од Русија, соопшти Белата куќа.

Првата средба на Бајден и Путин откако американскиот претседател ја презема функцијата треба да се одржи на западниот брег на Женевското Езеро во среда, 16 јуни, и треба да придонесе на обновата и стабилизацијата на меѓусебните односи на двете држави кои се на најниско ниво уште од Студената војна.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе

Енергетската сиромаштија е значително поприсутна во централна, источна и југоисточна Европа, покажува последното истражување.

повеќе