Белата куќа: Бајден бара решенија по одлуката на Врховниот суд за абортусот

Американскиот претседател Џо Бајден ќе продолжи да бара решенија откако американскиот Врховен суд ја поништи пресудата со која се гарантираше правото на абортус во Соединетите Американски Држави, кажа неговата портпаролка, додека Велата куќа размислува за можен извршен указ.

EPA-EFE

„Ништо не би можело да ја пополни празнината настаната со оваа одлука“, кажа портпаролката Карин Жан-Пјер во авионот Ер форс уан со кој американскиот претседател отпатува во Германија на самитот на седумте индустриски најразвиени западни земји. „Единствениот начин таа празнина да се пополни е да дејствува Конгресот“, додаде таа.

Жан-Пјер кажа дека очекува дека ќе има правни предизвици за ограничувањата на државно ниво за жените кои патуваат за да направат абортус. Исто така кажа дека Бајден не ги поддржува предлозите за проширување на Врховниот суд и покрај тоа што не се сложува со најновите пресуди за абортусот и оружјето.

Врховниот суд на САД ја поништи пресудата од 1973 со која абортусот беше легализиран во целата земја, што е одлука која предизвикува една од најжестоките поделби во американскиот политички живот.

Судот во кој доминираат конзервативците ја поништи историската одлука во случајот Ро против Вејд, која го гарантираше правото на абортус на жените во САД.

Врховниот суд сега одлучи дека одделните сојузни држави можат да го ограничат или забранат абортусот.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе