Варшава

Беате Шидло: „Полска ја победи ЕУ“

Полската премиерка Беате Шидло рече дека нејзината влада го добила спорот со ЕУ околу мигрантите и тврди дека дури и ЕУ го сменила сопствениот став во однос на тоа прашање.

Својот став ЕУ го промени, според Шидло благодарение на „влијанието на одлучниот и непоколебливиот став на Полска“, пренесе Еј-би-си њуз.

Беате Шидло ова го изјави на заедничката прес-конференција со лидерот на владејачката партија Право и правда Јарослав Качињски.

„Денес во Европа на Полска се гледа како на земја без тероризам“, рече Беате Шидло.

Полјаците одбија да ги прифатат бегалците според задолжителниот план на ЕУ за распределба на бегалците. Варшава како аргумент истакна дека прифаќањето на муслиманските мигранти ќе ја загрози безбедноста на земјата и нејзиниот католички идентитет.

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе

Да можеме Благуна да ја прашаме за нашите јадови околу текстот од Нивици, би ја зачудиле.

повеќе