Балтичките земји им забрануваат влез на Русите

Литванија, Летонија и Естонија постигнаа договор за ограничување на влезот на руските државјани кои пристигнуваат на нивна територија од Русија и Белорусија, соопштија денеска нивните министри за надворешни работи.

Фото: ЕПА

Трите балтички држави треба да ја воведат забраната до средината на септември, пренесува Ројтерс. Влезот ќе биде овозможен за оние кои патуваат од хуманитарни или семејни причини, за возачи на камиони и дипломати, рече летонскиот министер Едгарс Ринкевичс.

„Во текот на изминатите неколку недели и месеци, граничните премини на руските државјани со шенген визи драстично се зголемија. Ова стана прашање на јавна безбедност, но и од морална и политичка природа“, додаде тој на прес-конференција во Литванија.

Директните летови меѓу Русија и Европската унија беа откажани по почетокот на руската инвазија на Украина во февруари, намалувајќи им ги можностите на Русите да патуваат во Унијата.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе