Балистички ракети испукани на ирачки Ербил, мета се „тајни израелски бази“

Десетина балистички проектили лансирани надвор од Ирак ја погодија утринава северната курдска регионална престолнина Ербил, соопштија курдските власти, додавајќи дека нема жртви.

EPA-EFE

Дописникот на иранската државна телевизија со седиште во Ирак кажа дека нападите биле насочени против „тајни израелски бази“, пренесува Ројтерс.

Нападот бил извршен од Иран, изјави американски функционер за британската агенција.

Изворот, кој побарал да остане анонимен, не дал повеќе информации.

Никој не ја презема одговорноста за нападот.

Портпаролот на американскиот Стејт департмент го нарече „нечуен напад“, но кажа дека ниеден Американец не е повреден и дека немало штета на американските објекти во Ербил.

Американските сили стационирани во комплексот на меѓународниот аеродром во Ербил и во минатото беа цел на ракетни напади и напади со беспилотни летала, какви што не се случиле веќе повеќе месеци.

Последен пат балистички ракети беа испукани на американските сили во јануари 2020 година.

Во тој напад немаше загинати, а повеќе лица беа повредени.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе