Резултати од јулските анкети

Бајден значително пред Трамп

Истражувањата на јавното мислење спроведени во јули низ САД на претседателските избори му даваат значителна предност на кандидатот на демократите Џозеф Бајден, во однос на актуелниот претседател Доналд Трамп, пренесува порталот Демостат.

EPA-EFE

Онлајн истражувањето кое го спровел Ипсос, а чиј нарачател е Ројтерс, е спроведено во периодот од 27 до 29 јули и од 947 анкетирани, регистрирани гласачи, 47 отсто изразиле поддршка за Бајден, додека предност на рамп му дале 38 отсто од анкетираните.

Втора анкета, исто така онлајн, направена од Југов (нарачателот не е наведен), во истиот период опфатила 1.260 регистрирани гласачи, од кои 49 отсто го поддржале Бајден, а 40 отсто Трамп.

Југов претходно во јули спроведе уште неколку истражувања на истата тема. За илустрација, во онлајн анкетата на Југов која ја нарача Економист, направена од 19 до 21 јули, а во која учествувале 1.222 регистрирани гласачи, за Бајден се изјасниле 48 отсто од анкетираните, а за Трамп 41 отсто.

Истражувањето на јавното мислење на Палс опинјон рисрч, а чиј нарачател е Расмусен рипортс, било спроведено во периодот меѓу 22 јули и 28 јули. Истражувањето било правено на два начини – со методи на интерактивен гласовен одговор и онлајн, а учествувале 2.500 потенцијални гласачи, од кои 48 отсто го поддржале Бајден, а 42 отсто Трамп.

Популарноста на претседателските кандидати минатиот месец ја истражувал и Оптимус. Во онлајн анкета, чиј нарачател не е наведен, учествувале 914 потенцијални гласачи. Истражувањето било спроведено од 24 јули до 28 јули, а 48 отсто од анкетираните изјавиле дека го поддржуваат Бајден, додека 40 отсто го поддржале Трамп.

На листата „истражувачи“ се најде и Чејнџ рисрч. Онлајн анкетата, без нарачател, била работена меѓу 24 јули и 26 јули. Учествувале 1.039 потенцијални гласачи, а резултатот гласи: Бајден 51 отсто, Трамп 42 отсто.

Иако резултатите на јулските анкети сугерираат изборна победа на Бајден, Демостат во текстот истакнува дека е рано за донесување конечни заклучоци, бидејќи примерот на кампањата од 2016 покажува дека Трамповите гласачи потешко се одлучуваат да учествуваат во анкетите, особено телефонските и онлајн.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе