Бајден за првпат повика на отповикување на Трамп (ВИДЕО)

Џозеф Бајден, најверојатниот претседателски кандидат на демократите, за првпат денес повика на постапка за отповикување на американскиот претседател Доналд Трамп.

Бајден тоа го направи, како што пренесува Ројтерс, за време на најостриот говор против постапките на републиканскиот лидер.

„Пред очите на светот и американскиот народ, Доналд Трамп ја прекрши заклетвата, ја издаде државата и изврши дела поради кои би требало да биде отповикан“, кажа Бајден за време на говор во кампањата.

Трамп, како што кажа, мора да биде отповикан за Америка да ги зачува уставот, демократијата и основниот идентитет.

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе

ЕУ треба принципиелно да реагира на отворениот национал-шовинизам на бугарскиот парламент, се вели во отвореното писмо на македонски академици и професори до европретставниците во Македонија.

повеќе

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе