Бајден за првпат повика на отповикување на Трамп (ВИДЕО)

Џозеф Бајден, најверојатниот претседателски кандидат на демократите, за првпат денес повика на постапка за отповикување на американскиот претседател Доналд Трамп.

Бајден тоа го направи, како што пренесува Ројтерс, за време на најостриот говор против постапките на републиканскиот лидер.

„Пред очите на светот и американскиот народ, Доналд Трамп ја прекрши заклетвата, ја издаде државата и изврши дела поради кои би требало да биде отповикан“, кажа Бајден за време на говор во кампањата.

Трамп, како што кажа, мора да биде отповикан за Америка да ги зачува уставот, демократијата и основниот идентитет.

Визија на развиениот свет е државните авторитети да го гледаат спортот како средство за подобар економски и социјален развој.

повеќе

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе