Претседателот на САД

Бајден во публика бараше членка на Конгресот која загинала: „Џеки, каде си?“ (ВИДЕО)

Американскиот претседател Џо Бајден учествуваше на конференција за борбата против гладот одржана во Белата куќа. Во таа прилика меѓу гостите се обидуваше да ја најде починатата членка на Конгресот Џеки Валорски.

EPA-EFE

Валорски била една од организаторките на конференцијата, но загина минатиот месец во сообраќајна несреќа.

„Џеки, тука ли си? Каде си Џеки? Мислев дека и таа ќе биде тука“, кажа збунетиот Бајден од говорницата.

Валорски загина на почетокот на август во тешка сообраќајна несреќа во сојузната држава Индијана заедно со двајца членови на својот кабинет. Таа имаше 58 години.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе