Претседателот на САД

Бајден во публика бараше членка на Конгресот која загинала: „Џеки, каде си?“ (ВИДЕО)

Американскиот претседател Џо Бајден учествуваше на конференција за борбата против гладот одржана во Белата куќа. Во таа прилика меѓу гостите се обидуваше да ја најде починатата членка на Конгресот Џеки Валорски.

EPA-EFE

Валорски била една од организаторките на конференцијата, но загина минатиот месец во сообраќајна несреќа.

„Џеки, тука ли си? Каде си Џеки? Мислев дека и таа ќе биде тука“, кажа збунетиот Бајден од говорницата.

Валорски загина на почетокот на август во тешка сообраќајна несреќа во сојузната држава Индијана заедно со двајца членови на својот кабинет. Таа имаше 58 години.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе