Бајден: Вашингтон никогаш нема да ја прифати руската анексија на Крим

Американскиот претседател Џо Бајден кажа денес дека неговата земја „никогаш нема да ја прифати“ руската анексија на црноморскиот полуостров Крим, во соопштение објавено по повод седмата годишнина од тој настан.

EPA-EFE

„Соединетите Држави никогаш нема да ја прифатат наводната анексија на полуостровот и ќе бидеме со Украина а против агресивното дејствување на Русија“, кажа американскиот претседател.

„САД и во иднина ќе бидат со Украина и со своите сегашни сојузници и партнери, како што беше од почетокот на тој конфликт. На оваа тажна годишнина ја повторуваме пораката: Крим е Украина“, додаде Бајден.

Во конфликтот на проруските бунтовници и украинската војска од 2014 година загинаа 13.000 луѓе. Русија тогаш го припои Крим на својата територија а проруските сили на истокот на Украина се побунија против прозападниот режим во Киев.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе

Некогаш да градиш на три континенти, а денес да не ја градиш сопствената држава.

повеќе