Бајден: Вашингтон никогаш нема да ја прифати руската анексија на Крим

Американскиот претседател Џо Бајден кажа денес дека неговата земја „никогаш нема да ја прифати“ руската анексија на црноморскиот полуостров Крим, во соопштение објавено по повод седмата годишнина од тој настан.

EPA-EFE

„Соединетите Држави никогаш нема да ја прифатат наводната анексија на полуостровот и ќе бидеме со Украина а против агресивното дејствување на Русија“, кажа американскиот претседател.

„САД и во иднина ќе бидат со Украина и со своите сегашни сојузници и партнери, како што беше од почетокот на тој конфликт. На оваа тажна годишнина ја повторуваме пораката: Крим е Украина“, додаде Бајден.

Во конфликтот на проруските бунтовници и украинската војска од 2014 година загинаа 13.000 луѓе. Русија тогаш го припои Крим на својата територија а проруските сили на истокот на Украина се побунија против прозападниот режим во Киев.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе