Бајден пристигна во Белата куќа, за првпат како американски претседател (ВИДЕО)

Новиот претседател на САД Џо Бајден влезе во Белата куќа, за првпат како претседател на Соединетите Американски Држави.

EPA-EFE

Го дочека воен оркестар додека тој минуваше со сопругата и прва дама Џил Бајден. Оркестарот ги свиреше „Поздрав до шефот“ и „Бог да ја благослови Америка“ додека двојката официјално влегуваше.

Тој заедно со сопругата Џил излезе од својот службен автомобил, блиндиран кадилак со регистарска ознака „46“, и на влезот во Белата куќа се сретна со новинарите.

„Продолжете да го правите тоа што го правите“, им порача Бајден на претставниците на седмата сила.

Џо Бајден денес официјално ја презема должноста претседател на САД по положувањето на заклетвата на Капитол.

Тој денес ги потпиша првите три документи во Претседателската соба на Капитол како претседател на САД.

Станува збор за прогласите за инаугурацијата, за номинацијата на функционери во својот кабинет, како и за номинацијата за пониски позиции во владата.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Богатите држави мораат веднаш да донираат вакцини против ковид-19 на загрозените држави. 

повеќе

Можеби ни треба регистар на погрешни перцепции на граѓаните за криминалот и корупцијата во државата.

повеќе

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе