Бајден погрешно го изговори презимето на Путин – го нарече „Клутин“ (ВИДЕО)

Претседателот на САД речиси изговори „вакцинација“ наместо „ескалација“, додека зборуваше за односите со Русија.

Фото: ЕПА

Американскиот претседател Џозеф Бајден погрешно го изговори презимето на рускиот претседател Владимир Путин за време на говор за политиката на Вашингтон кон Москва.

Тој го изговори презимето на рускиот претседател „Клутин“.

„Му објаснив на претседателот Клутин... Путин... дека САД се непоколебливи во поддршката на нашите сојузници и партнери во Европа“, се вели во соопштението на Белата куќа во кое се цитира Бајден.

Покрај тоа, претседателот на САД речиси изговори „вакцинација“ наместо „ескалација“, додека зборуваше за односите со Русија, пренесе ТАСС.

„Соединетите Држави не сакаат да почнат вакци... ескалација и конфликт со Русија. Ние сакаме стабилна и предвидлива врска“, рече Бајден.

 

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе

ДУИ, која по конфликтот го вееше албанското црвено - црно знаме, потоа синото, на следните избори ќе го вее зеленото.

повеќе