Бајден под притисок, САД бараат повеќе време за евакуација од Авганистан

Американскиот претседател Џо Бајден е под притисок на јавноста и сојузниците за да се овозможи повеќе време за евакуација на Авганистан под контрола на талибанците како што се ближи рокот за американското повлекување.

EPA-EFE

Според договорот со талибанците, САД мора да заминат од Авганистан до 31 август.

Но Франција, Британија и Германија размислуваат за продолжување на рокот пред денешниот самит. Американскиот претседател Џо Бајден ќе одлучи во следните 24 часа дали ќе го продолжи рокот за повлекување, изјави американски државен функционер за Ројтерс.

Од друга страна, талибанците за Би-би-си кажаа дека какво било продолжување би претставувало кршење на постигнатиот договор и предупредија на последици доколку американските сили останат.

Десетици илјади луѓе се евакуираат од главниот град на Авганистан Кабул, но другите кои се обидуваат да избегаат се или заглавени или не можат да стигнат до аеродромот кој е под контрола на Американците и нивните сојузници.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе