Бајден почна борба против расизмот, води битка на четири фронта

Претседателот на САД Џо Бајден повика да се залечи американската расна поделба со преземање чекори и спротивставување на расизмот и нееднаквоста за кои кажа дека предолго ги мачеа Соединетите Американски Држави.

EPA-EFE

Расните тензии го окарактеризираа турбулентното четиригодишно претседателство на Доналд Трамп, а Бајден истакна дека упадот во Капитол, кој поддржувачите на Трамп го извршија на 6 јануари, бил дело на „крадци, бунтовници, политички екстремисти и поддржувачи на белата надмоќ“. Но Бајден истакна дека верува дека големо мнозинство Американци веруваат во еднаквоста, пренесува Ројтерс.

„Никогаш целосно не ги оправдавме основните начела на оваа нација дека сите луѓе се создадени еднакви и имаат право еднакво да бидат третирани во текот на животот“, кажа Бајден во изјавата дадена во Белата куќа.

Додаде дека сега е време за дејствување „не само затоа што тоа е правилно“, туку и дека ако тоа го направат „на сите ќе им биде подобро“.

Бајден почнува акција на четири фронта – со ограничување на американската влада за користење на приватни затвори, јакнење на антидискриминациската регулатива во областа на издавањето недвижности, истакнување на посветеноста на племенскиот суверенитет на Индијанците и осудување на дискриминацијата против Американците со потекло од Азија и пацифичките острови за кои кажа дека пораснала за време на пандемијата.

Соединетите Држави, кои сè уште го чувствуваат наследството на ропството укинато во 19 век, минатата година ги тресеа протести против расизмот и полициската бруталност во многу градови како одговор на бројни инциденти, вклучувајќи го убиството на Џорџ Флојд во Минеаполис во мај 2020.

На денот кога минатата година ја презема должноста, Бајден потпиша извршен указ со кој се воспоставува владина иницијатива за решавање на расната неправда и системскиот расизам во сојузните политики, законите и програмите.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе