Бајден: Ова е мрачен момент во нашата заедничка историја

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа во Јапонија одржа воведен говор на самитот на Квад, на кој учествуваат и лидерите на Индија, Австралија и Јапонија, и ја истакна важноста на сојузништвото во контекст на руската инвазија на Украина.

EPA-EFE/Yuichi Yamazaki

„Ова е мрачен момент во нашата заедничка историја“, рече Бајден.

„Руската брутална и со ништо испровоцирана војна против Украина предизвика хуманитарна катастрофа. Невини цивили се убиваат на улиците, а милиони луѓе се принудени да ги напуштат своите домови. Тоа не е само прашање на Европа, туку и на целиот свет“, рече тој.

Бајден предупреди дека рускиот претседател Владимир Путин во Украина „се обидува да ја згасне целата култура“ и изјави дека руските сили ги гаѓаат украинските училишта, цркви и музеи.

Соединетите Држави, рече Бајден, ќе продолжат да работат со партнерите и „да го предводат глобалниот одговор“ на руската инвазија.

Американскиот претседател го повтори својот став дека се работи за „момент на трансформација“ за целиот свет, односно на прашањето дали ќе надвладеат демократиите или автократиите.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/Yuichi Yamazaki

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе