Бајден на денот на американската војска: Ќе бидам врховен командант

Новоизбраниот претседател на САД Џо Бајден се обрати денес како веќе да ја презел должноста претседател која официјално ќе му биде предадена на 20 јануари.

EPA-EFE

Тој на Твитер го честиташе Денот на примирјето во Првата светска војна.

Бајден ова го објави и покрај фактот што на официјалната церемонија на денот кога во САД им се искажува почит на сите што служеле во американската војска присуствуваше неговиот противкандидат Доналд Трамп како актуелен претседател.

„На нашите горди ветерани – ќе бидам врховен командант кој ја почитува вашата жртва, ја разбира вашата служба и никогаш нема да ги изневери вредности за кои толку храбро сте се бореле да ги одбраните“, напиша Бајден.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе