Бајден: Израел има право да се брани кога илјадници ракети паѓаат на негова територија

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џозеф Бајден, синоќа изјави дека Израел има право да се брани од ракетните напади од екстремистичкиот Хамас и други палестински групи од појасот Газа.

Фото: ЕПА

По разговорите со израелскиот премиер во заминување Бенјамин Нетанјаху, Бајден рече дека неговото очекување и надеж е дека конфликтите ќе завршат што е можно побрзо.

„Израел има право да се брани кога илјадници ракети паѓаат на негова територија“, рече Бајден.

Десетици луѓе беа убиени во судирите меѓу Израел и Палестинците, обновени во понеделникот.

Додека Израел изведува воздушни напади, Палестинците испукуваат ракети на израелската територија.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе

ДУИ, која по конфликтот го вееше албанското црвено - црно знаме, потоа синото, на следните избори ќе го вее зеленото.

повеќе

Што правите министерке, кога ќе посетите еден приватен или државен иниверзитет за да видите што навистина се случува.

повеќе