Бајден: Имаме договор со талибанците за американските државјани (ВИДЕО)

Американскиот претседател Џо Бајден се обрати до јавноста, истакнувајќи дека целата мината недела била срцепарателна поради очајните, испаничени луѓе, и дека никој не може да остане имун на таквите сцени.

EPA-EFE

„До сега евакуиравме над 18 илјади луѓе. Нашиот командант во Кабул нареди летовите повторно да тргнат. Денес евакуиравме седум илјади луѓе. Секој Американец што сака да оди дома, може да оди дома. Но сите мора да бидат свесни дека тоа може да биде опасно. И дека не можеме да ветиме дека ќе успее“, кажа Бајден.

Тој истакна дека има договор со талибанците дека американските државјани може да минат до аеродромот во Кабул, и додаде дека американските власти се во постојан контакт со талибанците.

На милитантната група која сега го контролира Авганистан ѝ е кажано дека може да очекува силен одговор од американската војска ако дојде до напади.

„Разговарам со нашиот командант секој ден. Им кажав јасно дека ќе им дадеме сè што им треба, само да ја завршат работата по највисоки стандарди иако станува збор за тешки околности“.

Кажа и дека имаат обврска и мора да ги спасат сите кои им помагале низ годините.

„Не само Американците, иако тие ни се најважни, но ќе им помогнеме на сите“.

„Ги повикувам сите Американци да се молат заедно со нас за сите Американци кои се наоѓаат во Авганистан. Нашиот фокус е да ги спасиме сите наши луѓе“, кажа американскиот претседател.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе

Капиталното дело на Танас Вражиновски „Македонска народна митологија“, упатува на потребата нашата наука постојано да се враќа на извориштата на македонската култура и писменост, создавани од светите браќа Кирил и Методиј и од нивните ученици и следбеници, светите Климент и Наум Охридски. 

повеќе