Бајден го предупреди Путин да не користи хемиско или нуклеарно оружје во Украина

Американскиот претседател Џо Бајден го предупреди рускиот лидер Владимир Путин да не користи хемиско или тактичко нуклеарно оружје во војната со Украина.

Фото: ЕПА

Во интервју за Си-би-си њуз, американскиот претседател беше запрашан што би му рекол на Путин доколку размислува за употреба на хемиско или тактичко нуклеарно оружје.

„Немој, немој, немој. Ќе го промениш лицето на војната како ништо друго од Втората светска војна“, рече Бајден.

Американскиот претседател одби да елаборира што би направиле САД доколку Путин отиде толку далеку.

„Тие ќе станат презрени во светот многу повеќе отколку што некогаш биле. И во зависност од обемот на она што ќе го направат, ќе се одреди каков одговор ќе следи“, рече Бајден.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе