Бајден го одложи објавувањето на преостанатите владини документи за убиството на Кенеди

Американскиот претседател Џозеф Бајден го одложи објавувањето на преостанатите владини документи за убиството на Џон Кенеди во 1963 година, кое и понатаму е интересно за јавноста заедно со многубројните теории на заговор.

Фото: ЕПА

Сепак, преостанатите документи веројатно нема да донесат нови информации за една од најголемите политички мистерии на 20 век, иако би можеле да дадат увид во тајните операции за време на Студената војна, пишуваат американските медиуми.

Бајден дополнително го помести рокот за објавување на тајните владини досиеја поврзани со атентатот на Кенеди, наведувајќи ги доцнењата предизвикани од пандемијата на ковид-19, според Вашингтон пост.

Планирано е документите да бидат објавени до оваа недела, но Бајден рече дека некои документи ќе бидат објавени на 15 декември, „од почит кон годишнината од атентатот на претседателот Кенеди“ на 22 ноември 1963 година, додека останатите документи ќе бидат подложени на „интензивна едногодишна ревизија“ и ќе бидат објавени до 15 декември 2022 година.

Според соопштението на Белата куќа во петокот, 22 октомври, доцнењето било по препорака на националниот архивар, кој рекол дека пандемијата „значително влијаела на агенциите“ одговорни за прегледување на секоја редакција во документите.

Месецов некои членови на Конгресот го повикаа Бајден целосно да ги објави сите досиеја поврзани со атентатот на Кенеди, вклучително и 520 документи што сè уште се скриени од јавноста и 15.834 документи што се објавени порано, но биле делумно или главно редактирани.

На 22 октомври Бајден рече дека потребата за заштита на документите „само слабее со текот на времето“ и се согласи дека е од клучно значење за американската влада да ја „максимизира транспарентноста“.

Убиството на 35-от американски претседател на 22 ноември 1963 година сѐ уште е во фантазијата на јавноста, а во исто време е тема на бескрајна серија теории на заговор, пишува Њујорк тајмс.

И покрај исцрпната, едногодишна истрага за убиството, предводена од главниот судија Ерл Ворен, со заклучок дека Ли Харви Освалд дејствувал сам, анкетите со години упорно покажуваат дека повеќето Американци веруваат дека биле вмешани и други.

Убиството на Кенеди предизвика лавина прашања од јавноста и истражувачите, многу теории на заговор и таинственост од владата, истакнува Си-ен-ен.

Со текот на годините, беа објавени милиони документи поврзани со убиството, нудејќи им на истражувачите можност да ги проучуваат не само белешките поврзани со атентатот на 35-от претседател на САД, туку и низа други теми, од животот и убиството на Мартин Лутер Кралот до клучните моменти од Студената војна.

Според Законот за собирање документи за убиството на Џон Ф. Кенеди од 1992, сите документи за убиството требаше да бидат објавени во рок од 25 години, односно до октомври 2017, иако се дозволени одложувања во случаи кога загриженоста за националната безбедност и приватност натежнува над јавниот интерес за нивно обелоденување.

Во 2017 година Трамп најави дека планира да ги објави преостанатите документи, но го одложи објавувањето на некои досиеја од причини за национална безбедност, поставувајќи нов рок, до 26 октомври 2021 година. Сепак, во 2018 година тој одобри обелоденување на околу 19.000 документи, од кои околу три четвртини беа донекаде редактирани.

Според Белата куќа, повеќе од 94 отсто од документите во збирката за атентатот во Националниот архив веќе се објавени.

Одлуката на Бајден значи дека научниците и јавноста сè уште ќе треба да чекаат да видат што е закопано во владините архиви за една од најголемите политички мистерии на 20 век, рече Политико, додавајќи дека прегледот на преостанатите документи значи дека Бајден ќе може да го задржи објавувањето ако ЦИА или други агенции успеат да го убедат дека со тоа ќе се откријат деликатни извори или методи.

Другите документи може да понудат увид во тајните операции за време на Студената војна, иако не треба да се очекуваат важни информации за атентатот, според американскиот портал, и укажува дека долгорочните истражувачи главно се согласуваат дека она што сè уште е заштитено од очите на јавноста нема да повторно да го отвори случајот.

Сепак, многу експерти веруваат дека агенциите за национална безбедност продолжуваат да ги кријат информациите што покажуваат како официјални лица активно ја попречувале истрагата на Конгресот и судовите, како и дека можат да фрлат светлина врз луѓе од шпионскиот свет што би можеле да бидат вмешани во заговорот за убиство на претседателот.

Белата куќа сака и сите документи по објавувањето да бидат дигитализирани, посочува американското национално јавно радио.

Во соопштението објавено на 22 октомври Белата куќа наведува дека документите за убиството на Кенеди би можеле да бидат подостапни за јавноста. Повеќе од 250.000 документи веќе се објавени, но многу може да се видат само во зградата на Националната архива во градот Колеџ Парк во сојузната држава Мериленд.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе

Неделава во Тирана за првпат 31 прехранбена и 6  дистрибутивни компании од регионов заеднички ќе настапат на саемот во организација на Коморскиот инвестициски форум кој го предводиме ние.

повеќе