Азербејџан објавни снимка од напад: дрон разнесува противнички војници (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави снимка која наводно му припаѓа на министерството за одбрана на Азербејџан на која се гледа напад со дрон врз ерменски војници.

EPA-EFE

Според наводите на прес-службата на азербејџанското министерство, открините резервни сили на ерменската војска биле уништени со дрон.

„Нашите едници открија и уништија резервни сили кои пристигнуваат на помош“, соопшти азербејџанското министерство.

Ситуацијата во регионот Нагорно Карабах нагло се влоши на крајот на минатата недела. Баку и Ереван меѓусебно се обвинуваат за почетокот на борбените дејства.

Во Ерменија е воведена воена состојба, објавена е општа мобилизација и забранет е излез од земјата за мажи од 18 до 55 години. Во Азербејџан е воведен полициски час и делумна мобилизација.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Веќе е јасно дека светот никогаш нема да биде ист по завршувањето на пандемијата и дека последиците ќе креираат нови образовни можности.

повеќе

Време е да се слушнат мислењата на 30-те компании кои најдобро се справуваат со кризата.

повеќе

Мицкоски треба да побара собраниска расправа за односите со Бугарија или во перцепцијата на јавноста ќе биде изедначен со Заев. Лидерските средби не се институционална форма.

повеќе