Прва фатална несреќа

Автономно Убер возило прегази жена пешак во Аризона

Автономно Убер возило уби жена на улица во Аризона, соопшти полицијата, за што се верува дека е прва пријавена фатална несреќа на самовозечки автомобил и пешак во САД, пренесе Гардијан.

Полицијата од Темпи изјави дека автомобилот бил во автономен режим за време на несреќата и дека возилото удрило во жената, која чекорела надвор од пешачкиот премин и подоцна починала во болница. Во моментот на несреќата имало оператор на возилото во автомобилот.

Полицијата ја идентификува жртвата како 49-годишната Елејн Херцберг и соопшти дека таа не се движела по пешачкиот за време на несреќата, но не даде други детали.

Убер на Твитер напиша: „Нашите срца се со семејството на жртвата. Целосно соработуваме со локалните власти во нивната истрага за инцидентот“. Портпаролот одби да коментира понатаму во врска со несреќата.

Компанијата соопшти дека го паузира функционирањето на самовозечките возила во Феникс, Питсбург, Сан Франциско и Торонто.

Дара Косрошахи, извршна директорка на Убер, на Твитер напиша: „Неверојатно тажни вести од Аризона. Мислиме на семејството на жртвата додека работиме со локалните власти да разбереме што се случило.“

Операциите направени кај повеќето интерсексуални новороденчиња е од козметички причини.

повеќе

Внимателноста во водењето на преговорите за името и изјавите околу нив сега е повеќе од нужна.

повеќе

Во најсеверните делови на грчките региони Западна и Централна Македонија, сите народни ора се инструментални песни. Традиционалните песни во овие региони некогаш имаа зборови - но тие беа на јазик што грчката држава речиси еден век се обидува да го избрише: македонскиот словенски, вели Петрос Карацареас, лектор по англиски јазик и лингвистика на Универзитетот на Вестминстер, Велика Британија.

повеќе