Автобус во Индија излета од планински пат во клисура, меѓу 16-те загинати има и деца

Автобус со патници излета од планински пат и падна во длабока клисура во северна Индија, при што загинаа 16 лица, меѓу кои и деца на училишна возраст, изјави владин претставник.

Фото: ЕПА

Спасувачите ги извлекле тешко повредените од остатоците на возилото и ги пренеле во болница. Официјални лица велат дека во автобусот имало 20 луѓе.

Фотографиите споделени на социјалните мрежи покажуваат дека спасувачите се обидуваат да ги спасат преживеаните од згмеченото тело на жолтиот автобус. Не се знае точната причина за несреќата.

Индискиот премиер Нарендра Моди изрази жалење поради несреќата. 

Сообраќајните несреќи со фатални последици се чести во Индија поради лошо одржуваните патишта и застарените возила. Секоја година над 110.000 луѓе умираат во сообраќајни несреќи низ Индија, според полициските податоци.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе

Иако е важно да бараме решенија за нашата заедничка историја и да се обидеме да ги разликуваме фактите од пропагандата, зарем не е исто така важно да научиме да живееме заедно и покрај нашите различни и силно политизирани гледишта?

повеќе

Нашето општество е социјално неправедно, а социјалната неправда е, и ќе биде погубна.

повеќе