Австриски дипломат осомничен за протекување документи за новичок и Скрипаљ

Високиот австриски дипломат Јоханес Петерлик, кој неодамна беше сменет од функцијата, е осомничен за објавување доверливи документи во врска со нервниот агенс новичок и аферата Скрипаљ, објавија австриските медиуми.

Фото: Пиксабеј

Петерлик, амбасадорот во Индонезија, беше сменет од функцијата во средината на октомври, откако против него беше покрената правна постапка, соопшти австриското Министерство за надворешни работи.

Официјално не се соопштени детали за постапката против дипломатот, кој беше генерален секретар на Министерството од 2018 и 2020 година.

Весниците Преса и Стандард, кои имаа пристап до судските информации, објавија дека во октомври 2018 година Петерлик му предал доверливи документи на поранешен австриски агент, обвинет за шпионажа во корист на Русија.

Документите содржеле информации за формулата на нервниот агенс новичок, развиен за време на советската ера, како и за труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипаљ во март 2018 година во Англија.

Веќе неколку години скандалите го нарушуваат угледот на Австрија, земја-членка на Европската Унија, но и блиска со Русија.

Легенда под Главна слика

Фото: Пиксабеј

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе