Еден месец откако контроверзниот закон стапи на сила

Австрија се откажува од задолжителната вакцинација

Австриската влада одлучи да се откаже од законот за задолжителна вакцинација само еден месец откако контроверзниот закон стапи на сила.

EPA-EFE

„Одлучивме да го следиме мислењето на стручната комисија и да го суспендираме текстот на законот кој не е пропорционален на опасноста на омикрон варијантата на коронавирусот“, кажа министерката за ЕУ и уставот Каролине Едштадлер на прес-конференција во Виена.

Австрија е една од ретките земји кои воведоа задолжителна вакцинација.

„Владата уште еднаш ќе ја анализира својата политика на вакцинација за три месеци и понатаму ја има опцијата за флексибилна реакција на развојот на настаните“, им кажа на новинарите Јохан Раух, кој оваа недела беше именуван за министер за здравство.

И тој и Едштадлер кажаа дека мерката може повторно да биде воведена ако е потребно.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе