Австриец осомничен дека во Загреб си ги убил трите деца, му се закануваат 50 години затвор (ВИДЕО)

Харалд Копиц (56), Австриец од Виена кој живее и работи во Загреб, ноќеска ги убил своите три деца.

EPA-EFE

Се сомнева дека ги задушил близнаците стари седум години и синот од четири години.

Потоа објавил порака на социјалната мрежа Фејсбук, па се обидел да се убие со труење.

Хрватските медиуми јавуваат дека тој за ова би можел да добие 50 години затвор.

Полицијата за можен обид за самоубиство ја информирал негов пријател, кој ја видел прошталната порака на Фејсбук. Кога полицијата стигнала на местото на злосторството, ги нашла Копиц и трите мртви деца.

Тој е осомничен за три кривични дела тешко убиство. За кривичното дело тешко убиство е предвидена затворска казна од најмногу 40 години. Бидејќи станува збор за три тешки убиства, ако вкупниот број казни е поголем од 40 години, може да се изрече казна од вкупно 50 години затвор. Тоа е воедно и максималната можна затворска казна во Хрватска.

Мајката на убиените деца, четиригодишно момче и седумгодишни близнаци – момче и девојче, со брза помош била префрлена во болница во Дубровник. Како што јавува Јутарњи лист, жената била во тешка психичка состојба па ѝ била пружена психијатриска помош.

По стабилизирањето со лекови на мајката ѝ била понудена хоспитализација, но таа решила да замине во Неум од каде е родум и каде престојувала.

Лекарите изјавиле дека нејзината состојба не била таква да бара присилна хоспитализација.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе