Австралискиот премиер ги повика САД да го ослободат Асанж од обвиненијата

Австралискиот премиер Ентони Албанезе изјави дека тој лично побарал од американската влада да го прекине кривичното гонење на основачот на Викиликс, новинарот Џулијан Асанж.

EPA-EFE

Албанезе одговараше на прашање на независна пратеничка, која кажа дека слободното новинарство е јавен интерес и е „од суштинско значење за демократијата“, и додаде дека слободата на Асанж „ќе дојде само по политичка интервенција“, пренесува Асошиејтед прес.

„Морам да ги уверам членовите на парламентот дека оваа дискусија јас лично ја почнав со претставници на владата на Соединетите Американски Држави“, одговори Албанезе и додаде: „Мојот став е јасен и јасно ѝ е дадено до знаење на американската администрација дека е време ова прашање да се затвори“.

Албанезе не кажа дали разговорот го иницирал со американскиот претседател Џо Бајден, на состанокот на Бали пред две недели, или со други претставници на Вашингтон.

Џулијан Асанж, австралиски државјанин, е затворен во затворот Белмарш во Лондон додека САД се обидуваат да изнудат екстрадиција за да му судат за објавувањето на стотици илјади тајни документи за војните во Авганистан и Ирак, како и тајни дипломатски преписки.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе