ЕУ набавува третина од гасот од Русија

Австралија ѝ нуди природен гас на ЕУ во екот на руско-американските тензии

Австралија за време на порастот на тензиите околу Украина понуди да обезбеди дополнителни количества течен природен гас за Европската Унија, доколку Русија реши да го прекине снабдувањето со енергенси.

EPA-EFE

Со порастот на тензиите меѓу Русија и Западот предводен од САД, сè поголеми се стравувањата дека Кремљ би можел да ги намали количествата или целосно да ги сопре испораките на гас во ЕУ, пишува Војс оф Америка.ќ

На ЕУ веќе ѝ недостига гас откако ублажувањето на ограничувањата за ковид-19 ги зголеми побарувањата за резервите кои се исцрпени.

Околу третина од потребните резерви гас ЕУ ги набавува од Русија и можеби ќе ѝ бидат потребни дополнителни количества поради стравувањата од руска агресија на Украина.

Австралија е еден од водечките светски произведувачи на течен природен гас (ЛНГ) и спремна е да го зголеми својот извоз во европските земји.

Министерот за трговија Дан Техан наведе денес во соопштение дека Австралија е „спремна да ги поддржи своите пријатели и сојузници во актуелната сложена геостратегиска атмосфера“.

Тони Вуд, директор на програмата за енергетика на Гратан институтот, австралиска истражувачка организација, кажа дека Австралија е во добра позиција да помогне.

„Австралија, САД и Катар заедно испорачуваат околу 50 отсто од светското количество со бродови испорачан природен гас, додека она што Русија го обезбедува е, очигледно, преку гасоводи“, кажа тој.

Рускиот извоз на гас во Европа главно се пумпа преку гасоводите кои минуваат низ источноевропските земји.

Москва тврди дека украинскиот систем за транспорт на гас е остарен и го обвинува својот сосед за кражба на транзитниот гас.

Западните аналитичари тврдат дека Русија би можела да ги користи тензиите околу Украина за побрзо да се стави во употреба новиот гасовод Северен тек 2 до Германија, кој ги одминува Украина и Полска.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе

Откривањето на минатото ни помага многу да ги научиме изненадувањата на иднината.

повеќе