Австралија и Нов Зеланд се единствени во однос на човековите права во Кина

Австралија и Нов Зеланд во понеделникот изразија сериозна загриженост во врска со настаните во Хонг Конг и состојбата со човековите права во кинеската провинција Синџијанг, со што двете земји сакаат да заземат единствен став за својот најголем трговски партнер.

Screenshot

На првиот физички состанок на лидерите на двете земји во повеќе од 15 месеци, Австралија и Нов Зеланд покажаа единствен став кон Кина.

Патувањата без карантин меѓу Австралија и Нов Зеланд се овозможени во април, откако обете држави го задушија ширењето на ковид-19, со што му се овозможи му на австралискиот премиер Скот Морисон да го посети Нов Зеланд.

Разговорите меѓу премиерите, меѓу другото, биле фокусирани на Кина. Австралија во моментов е во расправии со Пекинг, додека Нов Зеланд пристапува пофлексибилно, поради што политичките коментатори и медиумите сугерираат дека Велингтон не зазема цврст став по прашањата за човековите права во Кина.

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн го отфрли тоа, велејќи дека Нов Зеланд и Австралија имаат слични ставови за прашањата како што се трговијата и човековите права.

„Ќе видите дека Австралија и Нов Зеланд во целина доследно се позиционирани на истите места во врска со овие прашања, па навистина ја отфрлам секоја сугестија дека не заземаме цврст став за овие исклучително важни прашања“, рече Ардерн на заедничката прес-конференција.

Морисон ја поддржа Ардерн, велејќи дека Австралија и Нов Зеланд се трговски држави, но дека ниту една од нив никогаш нема да тргува со својот суверенитет. „Мислам дека, како одлични партнери, пријатели, сојузници и навистина семејство, далеку сме од оние кои ќе се обидат да не разделат и нема да успеат“, рече тој.

Во заедничката изјава, премиерите изразија сериозна загриженост за настаните во Хонг Конг и состојбата со човековите права во кинеската провинција Синџијанг и го повикаа Пекинг да ги почитува човековите права на Ујгурите и другите муслимански малцинства и да им дозволи на Обединетите нации и другите независни набљудувачи непречен пристап до регионот.

Пекинг ги негира обвинувањата за масовни апсења на муслиманските Ујгури во Синџијанг и за пресметка со демократските активисти во Хонг Конг.

Кина се обиде да го ограничи увозот на австралиски производи како јачмен, вино и говедско месо во последните месеци, а Светската трговска организација минатата недела соопшти дека ќе формира комисија за решавање спорови, за да се реши спорот со јачменот.

Пред посетата на Морисон, Нов Зеланд објави дека ќе ја поддржи Канбера.

Економските врски на Нов Зеланд со Кина се зајакнуваат, а двете земји годинава го проширија договорот за слободна трговија.

Легенда под Главна слика

Screenshot

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе

Размислуваме како можеме да ја заштедиме и заштитиме водата, но само додека немаме вода!

повеќе

Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.

повеќе