Авион со 150 патници се лизна од пистата и излета на улица во Иран (ФОТО+ВИДЕО)

Ирански патнички авион со 150 патници се лизна од пистата и излета на улица во јужниот град Махшар, со тркалата сè уште повлечени и никој не бил повреден, јави Си-ен-ен.

Патниците излегле од авионот на предната врата и од излезот за итни случаи носејќи го својот рачен багаж, како што се гледа од снимките на локалната телевизија.

Директорот на аеродромот изјави дека сите патници безбедно го напуштиле авионот.

Иранската државна телевизија објави дека инцидентот се случил за време на грубото слетување околу 9:30 часот по локално време.

Ова е трет инцидент последниве денови со авиони во Иран, по несреќата на 8 јануари кога беше соборен украински авион при што загинаа сите 176 патници и членови на екипажот.

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе