Авганистанци се качуваат на авион во движење во обид да побегнат од талибанците (ВИДЕО)

Најмалку пет лица загинаа на аеродромот во Кабул, додека стотици луѓе се обидуваа со сила да се качат на летовите за евакуација, изјавија сведоци.

Очајните Авганистанци беа снимени како се качуваат на авион на американските воздухопловни сили, додека толпи луѓе се обидуваат да побегнат од талибанците.

На некои видеа снимени на аеродромот може да се слушнат постојани истрели, додека други прикажуваат толпи луѓе што ги стискаат рампите, очајни да добијат место во преполните авиони.

Во понеделникот се појави и снимка на која се гледа како најмалку двајца луѓе паѓаат од крилото на авион што полетал.

Мештаните што живеат во близина на аеродромот во Кабул тврдат дека виделе тројца мажи како се држат за тркалата на авионот и подоцна паѓаат од нив.

Талибанците во неделата влегоа во главниот град на Авганистан, а претседателот Ашраф Гани побегна во Обединетите Арапски Емирати.

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе

Платформата е формирана на 9 мај 2018 година во рамките на проектот на УСАИД, во која се вклучени 4 комори за да се зајакне јавно-приватниот дијалог во процесот на подготовка на донесување закони и други прописи поврзани со работењето на бизнисот.

повеќе