Авганистанци се качуваат на авион во движење во обид да побегнат од талибанците (ВИДЕО)

Најмалку пет лица загинаа на аеродромот во Кабул, додека стотици луѓе се обидуваа со сила да се качат на летовите за евакуација, изјавија сведоци.

Очајните Авганистанци беа снимени како се качуваат на авион на американските воздухопловни сили, додека толпи луѓе се обидуваат да побегнат од талибанците.

На некои видеа снимени на аеродромот може да се слушнат постојани истрели, додека други прикажуваат толпи луѓе што ги стискаат рампите, очајни да добијат место во преполните авиони.

Во понеделникот се појави и снимка на која се гледа како најмалку двајца луѓе паѓаат од крилото на авион што полетал.

Мештаните што живеат во близина на аеродромот во Кабул тврдат дека виделе тројца мажи како се држат за тркалата на авионот и подоцна паѓаат од нив.

Талибанците во неделата влегоа во главниот град на Авганистан, а претседателот Ашраф Гани побегна во Обединетите Арапски Емирати.

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе