Атика во пламен, пожарот кај Атина надвор од контрола (ВИДЕО)

Грчката провинција Атика е во пламен, а пожарите сериозно се приближуваат кон северните, густо населени делови на Атина. Пожарникарите гасат оган трет ден по ред.

Фото: ЕПА

Противпожарните бригади и армијата што пристигнаа на помош не се во можност да го запрат пожарот што ги зафати северните предградија на Атина и кој стигна до магистралниот пат кон Ламија, каде што сообраќајот беше во прекин.

Ѕид од темен чад се крева над грчката престолнина, жителите бегаат од предградијата, азилантите се евакуираат, а властите предупредија дека следуваат нови пожари додека температурите се одржуваат на околу 40 Целзиусови степени, а се очекуваат силни ветрови.

Евакуирани се повеќе од десет населени места во регионот Варибоби, Агио Стефанос, Капандрити, Полидендри.

Горат куќи, не се знае колку од нив веќе се проголтани од пожарот, доаѓаат нови предупредувања до граѓаните да ги напуштат своите домови и во други населени места, бидејќи се приближува пожар. Ветрот дува посилно, огнот го менува правецот и доколку го премине националниот пат на неколку места, Атина е во голема опасност бидејќи од другата страна на патот се густо населените северни делови на градот.

Додека делови од соседна Турција исто така се во пламен, небото исполнето со чад ги засили апокалиптичните слики од поплавите и пожарите низ цела Европа ова лето.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе